aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Arrange carbon, phosphorus and sulfur in order of reactivity to write their reaction with oxygen.
To observe the surface of an ant you would use... a dissecting microscope a scanning electron microscope a transmission electron microscope a compound light mic
Answer: 3x10^2 mi example:
Ryder is testing the change in motion for an object that weighs 25 kg and an object that weighs 30 kg. He will push each object with the same force. Ryder predi
describe evidence from biogeography that species evolve adaptations to their environment
I need #2 done ASAP (Must show work) Will give brainliest
What figurative language device was used to describe Teddy and Trevor’s relationship? Explain how it applies and cite evidence to support your response.
Can like someone help me with O.o.O (order of operations) Show your work please...thats why I provided a ton of space.
______ ratios measure how much operating income an organization is able to generate relative to assets, owners' equity, and sales.