LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

¿Quién es el muchacho?a.Tú eres el profesor de ciencias.b.Ella es de Cuba.c.Él es mi mejor amigo.
Which theoretical model(s) do you believe best account for the onset, the persistence, and desistance of deviant behavior?
Classify the triangle based on side lengths 5, 12 and 13. right acute obtuse no triangle can be formed with given side lengths
Students from minority populations are overrepresented in special education. how can teachers better meet the needs of students with disabilities who are from c
According to bmi tables someone with a bmi of 29.5 would be categorized as
The height in cm was determined for three students enrolled in AP Biology. The data is as follows: 161 cm, 170cm, 160cm Calculate the standard error. * a. 9.75
The bible was used by many preachers in the late 1800s for 1. Condemning immigrants 2. Getting money from the wealthy 3. Social reform 4.none of the above
What was Justinian plague
can someone please help me. It's for the elimination method.
What was the significance of the american victory at the battle of saratoga apex?