britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

can y'all describe a chinese estate? asap
how do you simplify 15/32?
how many times greater is one gallon than one quart
What is la patente mean in a sentence
How long would it take 2.0x10^20 electrons to pass through a point in a conductor if the current was 10.0A?
Luke is going to school to get a degree in Veterinary Medicine. He wants to work in an animal hospital after he graduates. Which of the following job options wo
the articles of confederation did not fully reflect the principle of "republicanism" because?
What is the current in a 75 W light bulb that is plugged into 120 V household outlet?
a group of four students is performing an experiment with salt. each student must add three eights teaspoon of salt to a solution. the group only has one eight
what difficulties did the settlers in Jamestown and Plymouth have in common