pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Coffeeco Company, a national coffee store, has several stores in a busy downtown area. After opening two more locations, they noticed that sales at their stores
what is 435,647 in word form and expanded form
Alina is able to swim at a rate of about 2.5 miles per hour. Talia is able to swim at a rate of 1.8 meters per second. Which statement comparing the two swimmer
In what living things are sharp senses and large brains usually found
evaluat the statement scientists just perform experiments to prove what they already believe
Keisha's parents want to save twenty thousand dollars in her college savings account over the next fifteen years. They have eight thousand dollars to use as an
What is 6 divided by 1/5?
The Aryan migration began its spread into India through the Indus River Valley mainly because
the rule that applies to the following number sentence 0÷7=0
The inclusion of Arabic words in Turkish and Farsi, and the use of the Arabic alphabet to write the Turkish and the Persian languages many centuries ago, are ex