alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

in 12 angry men the jurors decide that the women could see as far as she could
A purging of emotions, specially pity and fear
700 miles the train takes 5 hours to a travel the distance at what unit rate is the train traveling?
10 points?? Help me asap please?
what is the name of the built-in photo editor program on Windows
Tim open up a new saving account with a $50 deposit and plant to deposit $20 per week into the same account.write an expression to represent the total amount in
Please help!! Which of the following shows the length of the third side, in inches, of the triangle below
simplify 24 1/40 - 5 1/10 + 1 1/2
Why did the collapse of the Soviet Union and the power vacuum in the Balkans lead to Bosnian genocide?
Sex cells from female reproductive organ? 1) Mitosis 2) Fertilization 3) Zygote 4) Eggs 5) Meiosis 6) Sperm