shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP! REALLY NEED IT!
Describe a chemical indicator. What is it? What is it used for? How does it work? Please help me! Thank you!
If you rotate a right triangle, what feature of the triangle changes? a. leg lengths b. angle measures c. length of hypotenuse d. position of the triangle
which is the healthiest way of having a salad?with creamy salad dressingwith a spoonful of olive oilwith a dash of lemon juice
is .009 a integer or not
How did railroad time transform American society and later the world?
what is a metaphor? a. a direct comparison between two unlike things b. a phrase that means the same thing as another phrase c. the main idea expressed in a poe
what is solve 5x-65=3x-17
the physical properties of a compound are similar to those of its elements. true or false
it is important to assess your draft from a reader s point of view. (points : 1) true false