Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

a student pays $48 on school supplies where the sales tax is 7% . How much will he pay in total?
What is a type on giant extinct animal that is extinct
Kathy is playing a board game. The game pieces are each in the shape of a triangle. Each triangle has a base of 1.5 inches and a height of 2 inches. What is th
Whts the nearest tenth of .91
During a sale at the bookstore,books sold for $3 and magazines sold for $2.50.Jan spent $16 and bought a total of 6 books and magazines.how many of each did she
European nations were able to keep most of their colonies after World War II. a. True b. False
Jackie is trying to save money to buy a prom dress. After 2 weeks she still needed $140. After 6 weeks she still needed $60. What is the cost of the dress?
What does the 17th amendment say?
What is the multiple source test
In a fraction, this is the number under the fraction bar.