piperswatson1236 piperswatson1236
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Pencils cost $0.30 each and pads of paper cost $1.25 each. You have $3.30 to spend and you need 6 pencils. How many pads of paper can you purchase?

Respuesta :

scarletwitchz
scarletwitchz scarletwitchz
  • 01-07-2021

Answer:

6 x 0,30 = $1,80

$3,30 - $1,80 = $1,50

$1,50 - $1,25 = $0,25 (not enough money)

you can buy 1 pad of paper

hope it helps.

Also, I think that Brainly is an awesome app, but there's an app which is doing great work for me in maths, named Gauthmath. I will suggest it. Video concepts and answers from real tutors.

Answer Link

Otras preguntas

Which would a historian use most often to research people or events from the past? a. old books and papers b. old buildings and ruins c. old tools and pottery
A cliché is a _______ expression. A. worn-out B. foreign C. new D. wordy
How many miles do you estimate it would be if you still the strip around the equator
0.001 in Standard form
What are the 7 basic components found in a computer tower
In which sentence is the participial phrase punctuated correctly? a. Craving, a midnight snack, I tiptoed to the kitchen. b. Craving a midnight snack, I tiptoed
What is the definition of metabolism? maintaining stability in an organism's internal environment producing offspring that are dissimilar to the parents the
explain the function of ribosomes and why cells need them
What percent of 925 is 37%
Whys is it helpful to write a number as a product of primes