cas1canHarma cas1canHarma
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a 7 oz bag of raisins for $1.10 and a 9 oz bag of raisins for $1.46. which size bag has the lower price per ounce?

Respuesta :

baabaagreysheep
baabaagreysheep baabaagreysheep
  • 03-12-2016
7 oz bag:
110 ÷ 7 = 15.7143¢ per oz
9 oz bag:
146 ÷ 9 = 16.2222¢ per oz
So the answer is the 7 oz bag, hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-12-2016
it would be the 7oz bag

hope this helps you
Answer Link

Otras preguntas

I need help with density I don't get it at all
what is 5,900 round to the nearest thousand
Can a camel survive in : Arctic , desert , town , forest and ocean?
What's the difference between acceleration and velicity?
Which passage is chronological???
Ok, so i'm writing a story about this girl who's name is Alana. What should the story be about?
What is a Roman God's fiery mountain?
To transform a plant, scientists inject DNA into a plant leaf. TRUE OR FALSE?
how a convection current can enable a hawk or eagle to soar upward without flapping its wing
whats the answer to: 11x/18