Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

If a can of baking spray cost 1.49 and the spray contains 5 ounces. How much would you pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
First, since 5 ounces is $1.49, you would divide $1.49 by 5 to get $0.298. Then, you have to round. $0.298 rounds to $0.30. One ounce of baking spray costs $0.30.
Answer Link

Otras preguntas

write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
which city was located nearest the nile river delta
which city was located nearest the nile river delta
which city was located nearest the nile river delta
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?