jaelynb824 jaelynb824
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

How many DVDs can you buy with $192 if one DVD costs $16?”

Respuesta :

Akuinginpintar
Akuinginpintar Akuinginpintar
  • 04-05-2021

Answer:

You could buy 12 DVDs when one DVD costs $16.

Step-by-step explanation:

192 / 16 = 12

Answer Link

Otras preguntas

Quien fue Luis candelas
What is the scientific notation for 0.01.
Apryl and Andrew have inherited a sum of money they will use for a downpayment on a new house in the next 6 to 12 months. Which of these savingsoptions is best
How is the opening quotation in paragraph 1 important to the development of the passages theme? Cite evidence from the text in your response
Daniela scored 101 points in 5 basketball games. Casey scored 154 points in 8 games. Hope scored 227 points in 12 games. Order the players by their points per g
Jared is buying pizza for a class party. If each pizza costs $12.75, including tax, and feeds 4 students, about how much money will he need to feed 23 students?
The process of breaking down food to produce adenosine triphosphate is called cellular respiration. T or f
2. Martha is also Mary’s friend, and she expects Mary to be self-reliant. What does she teach or encourage Mary to do?
3. What is one example of irony from "The Boys' Ambition"?
A circle has a radius of ​square root of45, units and is centered at (-2.4,-4.8) Write the equation of this circle.