krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Step by steps to do on storing the equipment after using it properly. Using this materials: Double, sink or dish pan, dishcloths,Scrubbers,Sponges,Steel wool, D
X ) x -2 < 6 or > 4 3 Find x
At Caesar's Palace Casino in Vegas, there were three poker players, Alice, Bernie and Craig. At the beginning of the night the amount of money each had was spli
To make graphing easier, round $1.49 in the equation for the cost of navel oranges to the nearest tenth. Write the resulting value as a fraction.
what is the measurement of the average molecular kinetic energy of a substance.
Can you solve a simple physics problem
5 good things about the renaissance art
Which expression can be used to convert 488 miles to yards? 1760yd A (488miles) 1mile ( B (488miles) ~ 1mile 1760yd О с (488miles) 5280yd 1mile D (488miles) Imi
I need help please. Ex. 1
A man has a weight of 833 N on Earth. What is his mass?