jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

A square is inscribed in a circle. A point in the figure is selected at random. Find the probability that the point will be in the shaded region.
Give me some good research of mars
Write the equivalent decimal and fraction for each percent. Percent: 15% Percent:120% Percent:36% Percent:22% Percent:54% Percent:205% _________________________
For each processor find the average capacitive loads.
Alive the equation 2 k+2= k+1
whats the normal arm span for these heights? : 4'10,4'11,5'0,5'4,5'5,5,'7,5'8,5'9,5'10,5'11,6'0
Can somebody help me solve this, please?
In your lab, a substance's temperature has been observed to follow the function T(x) = (x + 5)3 + 7. The turning point of the graph is where the substance chang
Two quantities are related, as shown in the table: x y 2 2 4 5 6 8 8 11 Which equation best represents the relationship? y = 3 over 2 x + 2 y = 3 over 2
The juices in the stomach break down food into a thick liquid called