person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes this excerpt? Most of the sentences contain comma splices. It consists mostly of run-on sentences. Most of the sentences have a s
Why do you think more was not done to help the situation in the holocaust
What is the value of f (x) when x = 6?
3 4 6 13 16 19 ◄)) and Submit have a sum of 25
Is the bee population growing by the same factor each week?
What function do the nasal turbinates serve?A. Separating the left and right nostrils B. Warming and humidifying inhaled air C. Decreasing the surface area of t
A car travels at 15 m/s for 10 s. It then speeds up with a constant acceleration of 2.0 m/s2 for 15 s .At the end of this time, what is its velocity?
Escribe 4 cosas a favor de las especies endémicas (es para hacer un debate) es para hoyy ayudaa!​
Among of the following one has lowest ionization energy A. Mg B.Al C. Na D.Ar
Based on the information in the model which equation represents the Pythagorean theorem?