nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

3y + 6 + 4y - 7 = -8 please help
A topic sentence is always placed at the beginning of the paragraph. TrueFalse
Why does a star not explode if it is undergoing reactions similar to hydrogen bombs?
HELP PLS!!! *FASH AND INTERIOR DESIGN What are the benefits of having a positive work ethic? How does a negative work ethic impact the company? What is the purp
Given vector u = (3, 1) and v = (2,-4), determine the value of v – 4u in component form.
If f(x)=(x-1)^1/3 then what is f^-1(x)
I will give you brainliest and 5 star and thanks if its correct
5690 as standard form
Measurement of angle q
December 03, 2018, Unilever announced its successful acquisition of 81.98% stake in GlaxoSmithKline (GSK) Bangladesh Ltd from Setfirst, making it the largest tr