annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. Assume that lines which appear tangent are tangent.
How did the Berlin Wall change the course of the Cold War? Please Give Three Reasons How, Thank You
Find the missing value. sin x = .65
Cells that can divide indefinitely, renew themselves, and give rise to a variety of other types of cells are called _____ cells.
Three students are chosen from 6 males and 4 females how many ways are there for mary to go on the trip
There are 36 ways two dice can land: six ways for the first die and six ways for the second die. in how many of those ways does at least one of the dice show a
a club has 5 members. from these members, the positions of president and vice-president have to be filled. how many different ways can these 2 positions be fill
Part 1: find the slope of the line that passes through the points (2, 1) and (2, 0). part 2: in two or more complete sentences, explain why it is not possible t
Why do you think the Little Rock Nine deserve to be admired? Give two reasons for your opinion.
How many neutrons does element X have if its atomic number is 31 and its mass number is 90?