camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

In the epilogue what does próspero ask of the audience
The Founding Fathers originally wanted?
Charlene has nine different necklaces, and she wears four at a time. How many different ways can Charlene wear four necklaces?
change the direct objects to direct object pronouns and if it is a question answer. 1 el camarero pone los vasos en la mesa
what are the different methods to identify functions
What is the least common denominator of these? 1/4 9/2x 5/2(x+1)
How can you prove that the quadrilateral is a rectangle?
what is the difference between a parallel circuit and a series circuit
Estimate the area of the top of a drum that has a radius of 14 inches
Every week, jade spends her allowance on ½ pound of marshmallow gummy candies that always make her mouth water. as she walks down a street, jade watches a girl