44c9ym4tau
44c9ym4tau 44c9ym4tau
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A cellular company offers a price of $40 for 4 GB of data. Find the unit rate in price per GB of data.

Respuesta :

lumpkinh
lumpkinh lumpkinh
  • 03-03-2021

Answer:

1 GB = $10

Step-by-step explanation:

$40 / 4 GB = $10 / 1 GB

Answer Link
leahgibson1022
leahgibson1022 leahgibson1022
  • 03-03-2021

Answer: $10 per GB

Step-by-step explanation:

divide 40 by 4 to get 10

Answer Link

Otras preguntas

Could you tell me what Are Spores?
which areas were obtained after the revolutionary war?
What Is Solar Radiation?
What restriction may be necessary to the domain and range of linear equations?
If a - 3= 7, then 2a - 14 =
what are the 2 properties of enzymes that allow them to act as biological catalysts?
what is air pressure?
which areas were obtained after the revolutionary war?
7 facts about water of southwest region
Why does an electrically heated mirror stay clear when a person has a shower?