ghhgggggggg ghhgggggggg
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

- If you can buy one jar of crushed ginger
for $1.99, then how many can you buy
with $5.97?
A) 12
B) 1
C) 3
D) 2.

Respuesta :

alex151366
alex151366 alex151366
  • 03-03-2021

Answer:

C, 3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why are nutrients from fertilizer harmful to aquatic ecosystems? a. They cause an increase in fish populations. b. The increase in algae population reduces oxyg
what does it mean to you to be a thoughtful consumer of media
Can you give examples of carbon in our living environment?
Colonel George Washington led a militia force into the Ohio Valley in 1754. What was the name of the fort that Washington built and was near the site of the fir
C6H12O6 + O2 → 6 CO2 + 6 H2O ΔG = –686 kcal/mol This reaction represents cellular respiration. What happens to the energy released from glucose during this reac
A 200g block on a 50cm long string swings in a circle, it's frictionless and 75rpm. What is its speed and tension on string
Which is the best example of a secondary source document useful in the study of history? a. a letter from a relative of a participant in a battle or campaign b.
Rewrite the equation in slope-intercept form, identify slope, and the y-intercept of the line. -x-10y=20
Simplify the expressions 1.) 8n-(n-3) 2.) 20u-6(u+5) 3.) -w+4-(3w-13) 4.) p-5(2-3p)+1 Find the coefficients ,contstants and like terms of each problem above.
What do the Mexicans build to honor their deceased relatives?