tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

tell whether x and y show direct variation. xy=5
Pablo wrote four division equations with 6 as the quotient. what could have been the four division equations he wrote?
Three requirements for industrial growth include
why might china treat Hong Kong protests differently from those in Tiananmen Square
simplify the equation (-4)(3)(-1)(-2)
The cost of a regular price ticket to a saint Louis cardinals baseball game was $60. During the World Series, the price increased by 2/5. What did the fans pay?
Which American general captured two cities in northeastern Mexico before the Mexican-American war was officially declared? Commander John Sloat General Zachary
what is 6.6 as a fraction
When you describe the wind what two factors must be included?
Find the 22nd term of the arithmetic sequence with a1 = -6 and a common difference of d=3