ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

What ordered pair describes the location of point P?
which specialized cells are responsible for transmitting messages throughout the body?
Hi need the answers(Well ya know, explain it t me at least) to all 5 by Friday & I only need 1-4) thank you!!!!!! all in advance!!
white blood cells use to help identify foreign substance in the body
which is greater 2/3 or 1/3
What impact was affirmative action designed to have?
what is one way that the radio broadcast could have appeared less realistic than it did to the audience???
Iguanas are ____ reptiles—they eat no meat. a. carnivorous b. herbivorous c. potable d. saline
_______________ was a well-known architect of the Arts and Crafts Movement.
Which social organization is controlled by a dictator who punishes people for any disagreement with the government?