annefrankfan annefrankfan
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A store has a sale for 25% off. You want a sweater that usually cost $30. How much money will you spend on the sweater?

Respuesta :

izzy2332
izzy2332 izzy2332
  • 02-03-2021

Answer:

you will spend $22.50 on the sweater

Step-by-step explanation:

just multiply 30 by 0.25 and subtract the product from the original value

30 * 0.25= 7.50

30-7.50= 22.50

Answer Link
fear100 fear100
  • 02-03-2021
You will spend about $22.50 on the sweater
Answer Link

Otras preguntas

231 students went on a field trip 9 buses were filled and 15 students traveled in cars how many students were in each bus
What criteria might be used to establish someone as an expert witness? experience all of the above education publications?
The light-sensitive inner surface of the eye, containing the rods and cones, is the
What is the image of point (-7, 7) for mapping (x, y), (x- 1, x+ 6)
let x stand for the number of bananas in one bag. write an equation to find x. 7 bananas in total 3 bags and one banana. bananas in each bag14 bananas in total
In a certain grocery store, strawberries cost $5.28 per pound ( 5.28 dollars/lb ). what is the cost per ounce?
Graphing linear inequalities ((Just tell me where to plot))
What are three of the distinct stressful environmental conditions found in degraded areas in urban centers?
What does Y=-x^2-3x+6 equal
Please find domain and range