ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

If you add twice to 6 times a number, do you get a number that is 6 times greater than 7 times the successor?​
X+Y=9 $21.50x+$21.70y=$215.70
7. what is the value of x
What should you consider when analyzing any video adaption of a poem?
Mrs Dietrich is using 8" x 12" sheets of construction paper to make paper baskets for her students. She cuts congruent squares from each corner of the paper, an
Some cells involved with the process of reproduction are represented in the diagram above. The process of meiosis formed-A. Cell 3 onlyB. Cell 1 onlyC. Cells 1
9. Define beliefs, values and morals
the design is made from two sectors of circles, centre o.Calculate the perimeter of the shaded part.Give your answer correct to 3 significant figures
7x + 3.350 = 91 can some help me with this equation ​
1/2 of all animals at the shelter are dogs. 5/8 of the dogs are black.what fraction of all of the animals at the shelter are black dogs?