mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

plz help me answer step by step 2+7/x=-12
What is the domain and range?
PLEASE PLEASE HELP ASAP!!!!! Plants, animals, yeast, and bacteria all share very similar cell-signaling processes. Which of the following does this suggest abou
Create a sentence out of the three words and include context clues to help what they mean, use the example below to help you understand. There should be no simp
Section 8 of Article 1 to the United States Constitution gives Congress the power to: "To borrow Money on the credit of the United States; To regulate Commerce
what does the word beneficiary mean​
pls help!!!!!!!!!!!!!!
Whoever answers right first gets brainliest. :) A file that is megabytes is being downloaded. If the download is complete, how many megabytes have been download
Which speaker describes an action that occurred during Mexico's fight for independence from Spain? Speaker 1 Speaker 2 Speaker 3 Speaker 4 plz hurry
Carbon dioxide may be cycled back and forth between plants and animals. True False