20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Finish the sentenceI think I am/am not fair person because ___________i want to know what people will say and keep it short please
Can anyone quickly help me solve tgese questions?​
Solve the following equation, identifying the domain restrictions, and checking your answers. Must show check for each solution
how do i say cow in french
Which of the following probably provides the most accurate information on an event? an autobiography of someone who lived through the event a set of newspaper a
What is one reason that leaders often do not reflect?
Which expression is equivalent to (10 7r − r2) (−6r2 − 18 5r)?.
How do I solve this?
all the bases are not alkali ​why
Find the missing measure. 50° x°