animetextzz
animetextzz animetextzz
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Question 10
Three friends paid ​$21.75 to see a movie. How much did each ticket​ cost?

Your answer:

$7.35


$7.25


$7.55

Respuesta :

laurel28 laurel28
  • 03-02-2021

Answer:

Just divide the total cost of 21.75 by the number of friends, 3 which is 7.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A. Rice costs $1.33 per kilogram. How much will 1.3 kg of rice cost? B. Milk costs $.71 per liter. How many liters can you buy with $3.00 C. How are part (a) a
Enzymes have many uses in home and industry.what type of organisms are used to produce these enzymes?Chose the correct answer from the following options:Mammals
how must a projectile be launched in order to maximize its range?
What's needed to know Right now we are doing unit 1 which is about tensions in ropes and weight and stuff about newtons. We are taking a test tomorrow and I st
write the value of the dijit 5 in 657
England won respect from others countries because the Spanish Armada was defeated.Answer True  False
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
WRITE EACH RATE AS UNIT RATE. 162 WATER BOTTLE IN 9 CASES=
work out the parallelogram of base 6cm and height 8cm
tanisha ran 3/5 of a 26 mile race in 3.2 hours.if she ran at a constant rate,what was her speed in miles per hour?