jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

Which human-induced event would cause a decrease in the population of another species? a. Salmon are eaten by the bears who are hunted. b. The polar bear popu
Which war did Modernism follow?
what Is 15,609 in expanded form
Which equation could be used to solve the problem? The Jensens drove 400 miles in 8 hours. How many miles per hour did they drive (m)? a. m = 400 miles • 8 hou
Which three major rivers flow through the land claimed by France?
637.892 rounded to the nearest whole number
Which term describes a physical structure that allows the organism to survive in its particular environment? A. ecosystem B. adaptation C. population D. e
Given any two number,which is greater,the lcm of the numbers of gcf of the number?why?
Which describes the reasons for choosing George Washington to lead the Continental Army? a. effective campaign for the job; the only person in the colonies wit
How did the issue of slavery divide the nation?