moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

The division of Earth’s history into smaller units makes up the ____. a. eras c. periods b. geologic time scale d. sequence of events Please select the best
A student's score on a 10-point quiz is equally likely to be any integer between 0 and 10. (a) what is the probability that the student will get a score of 9? (
A mutation that can be inherited by offspring would result from
during circulation, what happens after blood enters the right ventricle
What colony did not attend the First Continental Congress met in Philadelphia in 1774
how dd the approach to government of Harding and Coolidge differ from that of the progressives?
How does jem react when atticus tells him to go home, and why?
Find the measure of each interior angle of a regular 18-gon. each interior angle of a regular 18-gon measures °.
Meiosis stages: Do you know the stages the nucleus is intact, the stage the chromatids are attached, and the location of the centrioles?
Show that the sum of the reciprocals of three different positive integers is greater than 6 times the reciprocal of their product.