jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

what is the lcm of 15 25 9 8.
is 13.3808315197 a rational number? Need an answer fast!
What is the length of AD?
Are organisms in the same family also in the same class
Given the table below, what linear equation matches the data?
Which contains instructions for how cells come together to form a heart
Someone help me please I don't get this :\
Sort each character of a culture into the correct category
Vector v is 8.5 units long and points at 600 to the positive x axis. what are the x and y components of this vector?
Which of the choices below describe the U.S. Federal Reserve? (check all that apply) a) Orders money from the U.S. Bureau of Engraving and Printing every mont