theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

What processes occur during anaphase
how would you solve this
14) Regular aerobic activity improves the efficiency of the heart by? A. thinning the blood. B. strengthening the skeletal muscles. C. increasing the amount o
10000 divided by 67.
The official leader of the U.S. Senate is the a. President Pro-tempore. b. Speaker of the Senate. c. Vice President of the United States. d. Senate majority lea
3 reasons why should boys and girls should have separate classes?
You use 3 cans of soup to serve 5 people. If you want to serve 20 people, what should you do?
mrs Singh bought 9 folders 9 notebooks. The cost of each folder is $2.50 and the cost of each notebook is $4 write two equivalent expressions then find the answ
3.2 is 20 percent of what number?
Which British law was the first law to raise revenue on the colonies? Sugar and Molasses Act Stamp Act Navigation Acts Quartering Act