bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

please help! number 23
Two individuals were selected each year to serve in which of these branches of roman government?
A candidate for the house of representatives is required to be a citizen for at least how long?
what is the explicit formula for this sequence -5, -3,-1,1,3...
Placebo pills and acupuncture have both been effective in reducing pain. the common element in both of these methods may be their ability to stimulate the _____
Question 1 Unsaved is the midsegment of the trapezoid ABCD. AB¯¯¯¯¯= 72 and DC¯¯¯¯¯ = 104. What is the measure of ? Question 1 options: 32 88 98 176
In 1590, which early American colony disappeared without a trace?
a recipe calls for 1.5 cups of raisins for 18 cookies how many cups of raisins must be used for making 30 cookies
maria has 3 red dresses,2 white dresses and one blue dress. What is the probabily she will wear a blue dress at her party
WILL GIVE BRAINLIEST, PLEASE ANSWER!!!! answer these questions about Vera Wang. Favorite Music or Book: Work Experience: Entrepreneur Idea: Success of the Busi