msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME LEJDJSKEJFJXJSJA
What was not a reason that led to the United States entering the war? A. The Zimmermann note, in which Germany tried to gain the support of Mexico B. The U.S.
Psychoactive drugs influence neurotransmission by stimulating.
Confused need some quick help
Alexa opens a savings account with a starting balance of $10,000. She will not make any additional deposits or withdrawals. The account earns 5% simple interes
Help me with this, please!!!!
Compare and contrast a red chief and white chief.​
how does a person work
Describe/Explain one unique or interesting feature of of the Stratosphere
How many moles of carbon tetrachloride are produced when 4.63 mol of carbon reacts with excess chlorine? Complete and balance the equation for this chemical rea