mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

A colloid liquid suspended in a gas is called aerosol true or false
How could you separate a mixture of marbles, corks, and nails?
i really need help with this
In New York State, there are approximately 1,400,000 native Spanish speakers. If the population of New York State is approximately 19,800,000, what percent of t
What spanish vowels are in the english alphabet?
Which of the following statements about unstructured play time is FALSE? A. Unstructured play time involves parents directly. B. Unstructured play time teaches
can someone explain what it mean???
Which sentence would stand out the most when scanning a paragraph? A. The Packers and the Chiefs played in the first Super Bowl, which was held in Los Angeles i
india capital and Pakistan capital and
Starting with the definition 1.00 in. = 2.54 cm, find the number of kilometers in 8.00 mi .