sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

plz help asap..Consider this statement: Earth is the only source of gravity in the solar system. Do you agree? Give your reasons.
what is 372777177771136661331x132747717743716662141284957x0=
please list all of the english monarchs and the time they ruled and the house they were in 50 points brainliest!
From the sum of -8 and +5 subtract (-2)(-5)
How has technology changed in 5 years? 2015 to 2020.
Dave receives a salary of $200 a week plus a commission of 10% of his weekly sales. An equation y = m x + b represents Dave’s weekly earnings. The y-intercept i
9: He or she spends a lot of time doing research finding facts in books, on computers and in other places. They also interview people to get information. (L A _
answer fast: The three most common pneumoconiosis are
Ana y Carlota _ la televisión en la sala. (ver)
Which early development allowed people the ability to keep records and also express themselves creatively?