jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

Can all molecules diffuse through all cell membranes
three times a number is 42. What is the number?
NEED help with homework pls 42.7 divided by 7 36.48 divided by 6 7.29 divided by 9
what should an operator do when attempting to re-board a personal watercraft (PWC)?
What was the purpose of the Open Door Policy?
Which is 243 written as a power of a number? A. 3^4 B. 3^5 C. 9^3 D. 8 1^3
Do the technical changes of today have the same kind of impact on daily life as the changes of the early 1800s?
what effect does an increase in atmospheric carbon dioxide, the most common greenhouse gas, have on global warming?
If you divide the mass of a substance by its volume, can you can find its density?
when you open a solid room air freshener, the solid slowly loses mass and volume. how do you think this happens?