caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Identify the prepositional phrase in the following sentence. We rode our ten-speed bicycles to the lake.
Which statement is true for the numbers 2.5 and -2.5? A. On the horizontal number line, 2.5 and -2.5 are equal and are located on the same point. B. On the ho
if C{1,2} and D={4,5,6}, find C×D by tabulation method. i need for exam​
Pls help me someone this is annoying me
A pump lifts 400 kg of water per hour a height of 4.5 m . Part A What is the minimum necessary power output rating of the water pump in watts? Express your answ
Countries in Eastern Europe wanted democratic reforms. Sort the characteristics of each type of government. freedom of speech and the press Western Democracy So
Performing civic obligations helps ensure that everyone's civil rights and freedoms are protected. True False no links please
Which ordered pair (a, b) is the solution to the given system of linear equations? 3a+b= 10 -4a-2b=2(1,7)(3, 1)(11, -23)(23, -11)​
who is a jewel in a play "The Lion and the jewel​
a story ends with indeed it was the biggest lesson of my life?​