caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. Hov
muon do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

JimmyIgloo
JimmyIgloo JimmyIgloo
  • 02-12-2020
Apple=4 Orange=2 hope I helped!!!
Answer Link

Otras preguntas

What multiplies to get 36 and adds to get 5
Create a real life problem using 27×30. Solve it and explain how to use place value and associative property to solve it.
Write the equation of the line that has a slope of -5 and a y intercept of 7
Which of the following is an example of human resource? A. Money B. Time C. Knowledge D. Possessions
need help!!!!!!!!!!! what two forms of government
Aunt Mary needs to hang a picture in her bedroom. She uses a hammer to drive the nail into the wall. Find the force exerted by the hammer on the nail if the ham
Melissa got two puppies Ben and Sadie when she got them, Sadie was 5 pounds less and then Ben. If Sadie’s weight quadrupled after one year write an expression u
Cynthia is in the process of constructing two tangent line segments from a point outside circle O to circle O as shown. Which line segments could she draw that
PLEASE HELP I need help with 13 through 17
The base of a parallelogram is 1.4 feet long, and the height is 0.32 feet. What is the area of the parallelogram?