tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

least to greatest 34.039 32.94 34.198 32.102 33.6
In Romeo and Juliet, why does Friar Laurence seem reluctant toward Romeo’s requests to marry Juliet?
the label on a 1 1/2 pound bag of flour states that it will make 225 cookies. based on this information, how many cookies will 1 pound of flour make?
What is the initial fee and cost per hour to hold a banquet at the Tea Room?
All human beings are born free and equal in dignity and rights.They are endowed with reason and conscience and should act towards one another in a spirit of bro
The volume of an automobile air bag was 66.8 L when inflated at 25 °C with 77.8 g of nitrogen gas. What was the pressure in the bag in kPa?
Which of the following amendments states that any powers not granted to the federal government by the Constitution are to be reserved for the state? A. the 1
Some of the technological advancements that are enjoyed today were first created _____. in this past decade in the past twenty-five years at the advent of the t
Is small fiber neuropathy fatal?
How did appeasment lead to hitletd?