jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

A. x < 6 , true or false B. x ≥ 6, true or false C. x ≤ 6, true or false
Help me please i really need it​
Please I don’t understand this can someone help!?
solve the following using completing the square method :1. 10x² - 13x - 3 = 02. x² - 2x + 1 = 0​​
Work out the sizes of each unknown exterior angle in this polygon
Why are fossil fuels considered nonrenewable resources if they are still forming? Select one: a. Today’s fossil fuels cannot be used in the same way that older
why does the formula for area of a circle make sense
Por que os europeus queriam explorar novos lugares?
Is there any way I can get a brainly tutor on pc and if there is how?
which of the following is not an adverb A. quickly B. rapidly C. big D. intadvertently E. fast