preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

How many solutions are there to this equation? 7x-3(x-1)=2(2x+3)
In the U.S., the iron and steel industry is concentrated in the: A.South B.North C.Midwest D.West
The surface areas of two similar solids are 1008 cm2 and 1372 cm2. The volume of the larger solid is 1801 cm3. Find the volume of the smaller solid. Round your
Which graph represents the function f(x)=0.2x+3?
the equations of two functions are y equals -21x + 9 + y equals -24x + 8 which function is changing more quickly and why?
I really need help with this question
Geometry math question
What did the kennedy administration do in the civil rights act?
Match the digestive accessory structure/organ/gland with the correct function. a. pancreas ___production of bile by. liver ___ tearing, cutting and grinding of
PLZZ HELP Which answer describes the type of sequence? 1/6, 1/2, 3/2, 9/2, ... neither arithmetic nor geometric arithmetic geometric