ahanafaunoy ahanafaunoy
  • 01-11-2020
  • English
contestada

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 01-11-2020

Answer:

6.99 for 90 fl. oz

Explanation:

If you find how much it is for just 1 fl. oz. for each price then you can see that 6.99 for 90 fl. oz is a better deal.

Happy Halloween!

Answer Link

Otras preguntas

what is the imaginary line that circles the globe halfway between the North and South poles
can some help me better to remember the map of Europe ?
Can some one help me ? ???
Write the number in two other forms: 0.632 --------- The example reads: 0.200 / 200 thousandths / 200 x 1/1000
change 0.025 , 0.00003 , 0.00197 to scientific notation
The GCF (Greatest Common Factor) of 45 and 75. Show your work too. Thanks for your help!
What is 5000 one tenth of?
6.5 write in word form
What's the algebraic expression of "4 times a number cubed decreased by 7"?
tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.