adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

A leader who shields her workers from the negative consequences of an action is practicing ______. a. accountability b. decisiveness c. honesty d. vision please
An online furniture store sells chairs for $200 each and tables for $650 each. Every day, the store can ship a maximum of 45 pieces of furniture and must sell n
A carpenter has a board that is 8 feet long. He cuts off 2 pieces. One piece is 3 1/2 feet long and the other is 2 1/3 feet long. How much of the board is left?
In a paragraph please explain what the song ALIENS by coldplay mean
4 in. 4 in. What is the volume of this container? 1 in. 2 in. 4 in. 56 in² 64 ins 64 in² 56 ins
Who taught the Romans the most about art, literature, and math?
WILLL GIVE POINTSSSS
Please answer correctly.
Where did the FIRST terrorist attacks take place on September 11, 2001? Boston New York City Philadelphia Washington, D.C. A) B) C) D)​
What are the coefficients in the polynomial 7x2 - 4x + 6? a. -7,4 b. 7, 4, -6 c. 7. -4,6 d. 7. -4 if i could please get help thank you