laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Podaj podaj 5 podobieństwa między Akademia Pana Kleksa a zwykłą szkoła
park has 154 maple trees. It has 23 more oak trees than maple trees. This equation can be used to find how many oak trees there are: x – 23 = 154. What doe
what is the main idea of the metamorphosis part 1
What is the value of the expression. 14.28 ÷0.68?
Why do muslims believe that following the five pillars of Islam is important
How much do you save per class by taking the longer-term class: Weight Training, $200 for 18 weeks (54 classes) or $350 for 36 weeks (108 classes)?
Find the surface area of the triangular prism. a. 608 ft 2 b. 704 ft 2 c. 560 ft 2 d. 590 ft 2
Classify the health care system in the UK. Is it market based or command based? Why?
Select each quadrilateral that has four congruent sides. trapezoid isosceles trapezoid parallelogram rhombus rectangle square
How is Mr. Purkapile like his Spoon River neighbor, Mrs. McGee?