deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

Question 1 (1 point) Which of the equations listed below is equivalent to 48=-8(3b/4+2) A. 48= -6b+2 B. 48= -6b-16 C. -384= -6b-16 D. -384= 3b+16
PLEASE HELP ASAP MARKIN BRAINIEST!!! who is the intended audience of the speech city upon a hill JFK This is from Plato
Escoge la respuesta correcta. En Puerto Rico se dice 'a la orden' para expresar, "You're welcome." True False
what is the value of the expression when b=5? 4b2 +2b2 - b2+5
what does 3-3x6+2 equal?
Briefly explain the views of malcom x and how they differed from that of martin luther king jr
James wants to create a self-sustaining ecosystem, or vivarium. Which method would most likely result in an ecosystem that is viable for the longest amount of t
Which best describes the location of the picnic area?Two creeks flow through the picnic area.Several steep slopes are found inside the picnic area.The elevation
Explain why the capitalist system developed in Europe. (pls explain so can understand​)
I could really use some help understanding this. Thanks! S=5 is the solution to which of the following equations?