velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

find the equation of a line m= -2, (0,10)​
Does the sentence state a fact or an opinion? Workers added a great deal of stone and brick to the Great Wall of China during the Ming Dynasty.
A run-on sentence can be fixed by adding ether a semicolon or a period to separate the two sentences.​
The Fourth Amendment deals with: Group of answer choices searches. seizures. searches and seizures of persons. searches and seizures of property. All of these a
how do u slove9+1/2n=20​
Ebony earns 2000 a month if she spends 450 a month
(15x^4+2x^3-x2+8x-5)-(9x^4+3x^2-2x-13)
How do the functionalist, conflict, and inter- actionist views of tracking and other educational programs differ?
Ice cream is best stores at 4 degree F with an allowance of 3 degree F. What is the best range to store ice cream? A) 4 to 8 B) 7 to 10 C) 1 to 7
When we experience one sensation for an extended period of time, the receptor neurons stop firing and our body gets used to it. What is this called? Question 4