apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

plz help me with the attcahment below
A rectangular floor of area 360 m2 is going to be tiled. Each tile is rectangular, and has an area of 240 cm2. An exact number of tiles can be put into the spac
What the step in the Writing Process
elige la opción correcta:when was the last time you______swimming?a)gob)gonec)beend)went​
Solve the formula for t
mon sujet prefere home work pls help me​
help this to do please​
22/24 Marks 51% The diagram shows a star made by surrounding a regular octagon with triangles. Explain why angle a must be 135º. + I
plz help me with the attcahment below
What is the direction of the magnetic field due to the positive charge at the location of the negative charge