Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

How long is the term of Supreme Court justices? a. 20 years b. life c. until he or she reaches age 75
In what city will you find NASA’s headquarters for all piloted U.S. space projects?
What iconic July 4th edible was nicknamed by sports cartoonist Tad Dorgan? a. hot dog b. popsicle c. pop
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?
Which two U.S. presidents were impeached?
Why are the Muslims and the Jews are fighting over Israel?
need help fast what are all the solution to this problem
Who was the oldest signatory of the Declaration of Independence?
What other countries celebrate the 4th of July?
A plasma membrane and a cell wall 1. Are two names for the same thing 2. Have the same structure and different functions 3. Have different structures and the s