therealaarontubehd therealaarontubehd
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

can someone please help me with this?

can someone please help me with this class=

Respuesta :

liame22 liame22
  • 01-10-2020
answer:
$0.28 for 3 eggs
8 ounces of yellow paint

step-by-step explanation:
$1.12 for 12 eggs
3 eggs is 1/4 of 12
$1.12 x (1/4) = $0.28 for 3 eggs

3 oz blue + 2 oz yellow = 5 oz total
2/5 of the total paint is yellow
20 oz x (2/5) = 8 oz
Answer Link

Otras preguntas

1. Students often respects a teacher who is strict with them. 3 1. 1 2 1 2 Your going in the wrong direction according to my map. 2.1 3 4 2 * These kinds of boo
what shows the power of authority over personal consciense
A policy in which almost eveybody benefits and almost everybody pays is
Tell me why citizenship is important?
Ramani borrows Rs.25000 for 180 days at 9% of annual interest compounded daily. How much will she owe at the end of 180 days?​
Which of the following statements about peer pressure is true?A:peer pressure is always verbal.B:Peer pressure is the only reason teenagers get into drugs.C:Som
Greatest common factor of 7
Which of the following is true regarding Moore’s Law? A.) explained the growth in computing capabilities between 1965 and 1995 B.)states that processing power d
What seems to be the Athenians attitude toward politics
work out the volume of this sphere, give your answer to one decimal place