diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Differentiate between an organic combustion reaction and an inorganic combustion reaction.
What is 4.5 repeating as a fraction?
A population of 50 foxes in a wildlife preserve doubles in size every 14 years. The function y = 50.2*, where x is the number of 14-year periods, models the pop
What is the sum of the matrices shown below? 3 6 0 9 5 -2 + 6 0 -8 4 =
The study of the communicative function of touch is known as A) haptics. B) paralinguistics. C) chronemics.
What is 4.5 repeating as a fraction?
The cells ____ and shrivel up
Help with is ixl please
a service station on the interstate changes $2.29 per gallon of gasoline and $1.89 per quart for oil. What would be a recourable amount to pay for 10 gallons of
What is the sum of the matrices shown below? 3 6 0 9 5 -2 + 6 0 -8 4 =