keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

what changes in england helped motivate colonists to settle in north america
what digit can be in the ones place of a number that has 5as a factor
6 divided by four sevenths
Find three pairs of numbers for which the least common multiple equals the product of the two numbers
List 3 equivalent ratios of 5/2
What's another name for the water cycle? A. evaporation cycle B. hydrological cycle C. condensation cycle D. hydrogen cycle
When is it helpful to use simpler numbers to solve a problem
A single tree produces about 2.6 × 102 lb of oxygen each year. The Amazon rainforest has about 3.9 × 1011 trees. About how many pounds of oxygen are produced in
why is it important that an experimental method is detailed?
Which is an effect of short-term exposure to stress?